Elektronika, LED lacno
Live chat
Užívateľská zóna
Login - Email.adresa
Heslo
 
Nová registrácia
Zabudnuté heslo
Aktuálne články
TOPlist
I2C termostaty pre váš dom .. inteligentné ovládanie teploty.
09.03.2015 21:04
Aj vy si môžete urobiť termostaty I2C (Slave), ktoré komunikujú po zbernici I2C (sériová zbernica) - po 4roch vodičoch (napájanie 5V, GND, Data, Clock). Základom sú naprogramované moduly Arduino Nano integrované na doske termostatu spolu s displejom 2x16znakov s podsvietením. Na doske pl.spojov sa mimo iné nachádza DIP prepínač na voľbu adresy I2C rozhrania a tiež čidlo teploty okolia.
Celé toto divadlo je usporiadané v krabičke veľkosti ca 110x65x27mm.
Výhodou I2C rozhrania je pripojiteľnosť väčšieho množstva termostatov na tie isté vodiče. Nevýhodou je, že I2C môže mať základnú pripojiteľnú dĺžku max 2m, aj z toho dôvodu je každý termostat aj centrálna jednotka rozšírená extenderom P82B715PN do maximálnej dĺžky 50m, čo môže pri správnom usporiadaní dovoliť jednotlivé vzdialenosti termostatov až do 100m.

Na obrázku je funkčný prototyp termostatu

Centrálna jednotka tvorená modulom Arduino Mega je tvorená z nadstavby do ktorej je možné pripojiť I2C rozhranie termostatov, niekoľko výstupov na servo variabilne programovateľných v Admin maske a tiež výstupy pre spínanie vykurovania pomocou kotla, vzduchotechniky z krbu (na základe nahriatej teploty z čidla) alebo vetrania na základe vonkajšieho vzduchu, resp. pripojenej klimatizácie do potrubia.
Všetko funguje inteligentne na princípe prednostného spínania podľa dôležitosti.
Centrálna jednotka má navyše výstupy na termostatické hlavice a je schopná buď percentuálneho riadenia, alebo iba jednoduchého otvárania/zatvárania teplotného okruhu jednotlivých miestnosti za kontroly a odoslania požiadavky na kúrenie.
Veľká variabilita systému má ale nevýhodu a tou je, že pri rôznych druhoch el.hlavíc je potreba inú výkonovú dosku pre centrálne ovládanie.
Je to z dôvodu iného systému ovládania hlavíc.

Celý systém funguje na centrálnej úrovni. Teplota zo všetkých termostatov sa sťahuje do centrálnej jednotky a tak sa na Master termostate ( dotyková obrazovka 2.8 TFT) sa dajú jednotlivé teploty miestností pozrieť.
Navyše nastavením dátumu a času na Master termostate sa automaticky na všetkých termostatoch zobrazí čas jednotne.
Každý zo Slave termostatov má podsvietenie, takže je možné nastaviť a vidieť na ňom údaje aj v noci. Podsvietenie ale automaticky zhasne po pevne nastavených ca 10 sekundách. Rozsvieti sa stlačením ľubovoľného tlačidla, alebo pri náhlej poruche systému.
Vývoj celého systému spolu s ovládaním klimatizačnej jednotky na báze vodného chladenia (dve studne), alebo na báze chladiacich dosiek s vodou s dochladzovaním článkami Peltier trvala zhruba 2 roky.
Po ukončení prototypového systému bude k dispozícii aj návrh/návod na stavbu.
© 2010-2015 Created by Feltech - Page system for own using.