Elektronika, LED lacno
Live chat
Užívateľská zóna
Login - Email.adresa
Heslo
 
Nová registrácia
Zabudnuté heslo
Aktuálne články
TOPlist
Fotovoltaika do rodinného domu ?? Nie je to nezmysel !
27.02.2013 21:03
V dnešnej dobe, plnej šetrenia energiami každý premýšľa, ako by dospel k nižším nákladom.
V kúrení je to jednoduché, lebo existuje veľa alternatív (plyn, drevo, uhlie, elektrika ..), ako ale nahradiť svietenie v dnešnej dobe, ak nechcete svietiť sviečkami.
Elektrickú energiu je tiež možné získavať z rôznych zdrojov, ktoré nie sú vždy k dispozícii a nemusia byť zrovna lacné.
Budem hovoriť o fotovoltaike. Keďže ďalšia alternatívna možnosť - veterná elektráreň veľmi na rodinných domoch nepripadá do úvahy.
Sú dve možné varianty využitia fotovoltaiky na rodinných domoch :

1) Lacnejšia verzia napája 12-24V osvetlenie v dome priamo (vzhľadom na spotrebu je nutné použiť LED svetlá) s možným použitým konvertora na 230V napr. na napájanie dôležitých spotrebičov (plyn.kotol, chladnička, TV). Prípadne na použitie záložného osvetlenia a osvetlenia dvora v spojení s detekciou tmy a automatickým rozsvietením svetiel. Takéto osvetlenie má v prípade búrky funkciu aspoň čiastočne osvetleného domu. Náklady na základnú realizáciu čo sa týka materiálu (panely, batérie, riadenie, regulátor) sa môžu vyšplhať do približne 500 EUR-ovej hladiny. Záleží od výkonu panelov a veľkosti batérií.

2) Drahšia varianta pracuje s väčším počtom batérií, skôr lítiových, kvôli počtu nabíjaní a výdrže. Tiež veľkosť panelov je podľa spotreby zariadenia a možností strechy. Keďže u tejto varianty sa počíta s väčšou investíciou a predpokladá sa, že bude napájať viac spotrebičov (možno aj podlahové elektrické kúrenie) tak je potrebný prepočet projektanta a tiež následné schválenie k tomu potrebných úradov.
Je možné napájať zvyčajne celý rodinný dom (predpokladá sa, že bude viac energeticky ošetrený - zateplenie, okná a dvere z viackomorových profilov a kvalitnejšie sklá a pod....) a tiež je možné zvyšnou energiou napr. v lete elektricky vykurovať bazén a osvetľovať ho, alebo el.energiu odovzdávať do verejnej siete.

Ako som spomínal, prvú variantu je možné vybudovať v hocijakom rodinnom dome a zabezpečí to zálohovanie a následné osvetlenie v čase búrok a iných výpadkoch el.energie. Je potrebné svojho projektanta upozorniť na to, že si želáte využívať zčasti, alebo úplne fotovoltaickú(FV) energiu na osvetlenie, či napájanie prístrojov vo svojom dome.
Je potom potrebné upraviť elektroinštaláciu tak, aby vyhovovala platným normám a tiež aby bolo možné FV kedykoľvek pripojiť (aj vzhľadom na finančné možnosti niekedy neskôr po dokončení stavby). Je nutné upraviť veľkosť rozvádzača, alebo pridať iný rozvádzať, záleží na type využitia.
Akékoľvek otázky ohľadom FV smerujte do LiveChatu, alebo na naše kontakty na stránke. Keďže problematika FV je veľmi široká a jej použitie tiež, tak je potrebné si všetko dokonale premyslieť a následne predostrieť na riešenie, prípadné rady.
© 2010-2015 Created by Feltech - Page system for own using.