Elektronika, LED lacno
Live chat
Užívateľská zóna
Login - Email.adresa
Heslo
 
Nová registrácia
Zabudnuté heslo
Aktuálne články
TOPlist
Prepäťová ochrana spotrebičov, najmä pred zásahom blesku.
03.05.2013 18:25
Tipujem, že 50% ľudí bude pri čítaní tohto článku namietať, že to isto nepomôže, na to nemáme peniaze a pod.
Ale pekne po poriadku. V tomto článku sa bude hovoriť o prepäťovej ochrane.
Čo to vlastne prepäťová ochrana je ? Načo slúži.
Ako sa dozvieme neskôr, tak daná ochrana neslúži iba na ochranu prepätiami vplyvom bleskov pri búrkach.
Možno to málokto vie, ale bývať vedľa vysokej budovy je isté riziko. Aj keď je budova riadne chránená bleskozvodom. Na vašu škodu, ale bleskozvod chráni iba budovu pre priamym zásahom blesku a pred jej poškodením. V žiadnom prípade pred prepätím.
Pri údere blesku vzniká vplyvom úderu do bleskozvodnej sústavy napätie, ktoré je vystrelené do priestoru. Ak je v blízkosti nejaká sieť - 400V, TV, TEL a podobne - tak sa naindukuje do tejto siete, pokiaľ sieť neobsahuje bleskoistky, prepäťovú ochranu, tak škodí všetkému, čo je v ceste, nakoľko toto impulzné napätie, elektrostatický výboj je 1000-10000x silnejší než normálne bežné napätie siete, do ktorej sa vplíži.
Napätie je krátkodobé, impulz trvá zvyčajne niekoľko mikro-mili sekúnd a slabne dĺžkou vedenia, resp. vzdialenosťou od bodu úderu.
Prepätie je teda zvýšené napätie v sieti, v ktorej sa naindukuje napr. bleskom, ale aj nešťastnou náhodou za pomoci zvýšeného napätia v sieti, napr. poškodením vedenia, transformátora a podobne.
Ako sa teda chrániť pred prepätím ???
Existujú prepäťové ochrany, ktoré by mal mať každý vlastník domu, či budovy nainštalované.
Skutočne účinná prepäťová ochrana je ale až v prípade, že sú nainštalované všetky stupne ochrany !!!
V budovách, či domoch sa ochrana delí na stupne B, C a D.
B a C bývajú mnohokrát inštalované spoločne v jednom module vo vašej rozvodnej skrini (stoja zvyčajne od 80 EUR a viac), typ D (drobné odstraňovania prepätí) sú zvyčajne inštalované ako zásuvky (so zeleným svetlom) a stoja približne 30EUR a viac.
Sú ale aj lacnejšie varianty v podobe predlžovacích prívodov, ktoré sa dajú napr. použiť priamo tam, kde máte citlivý prístroj (PC, TV, DVD a pod.).
Predlžovacie prívody si treba vyberať starostlivo. Napr. pri napájaní servera, či rootra je potrebné voliť takú šnúru, ktorá má na konci nielen prepäťovú ochranu zásuviek, ale aj ochranu napr. telefónneho vedenia, čo spoznáte podľa inštalovanej zásuvky RJ11. Prípadne pri použití k televízoru je potrebné hľadať takú šnúru s prep.ochranou, čo má integrovanú zásuvku na TV anténu a podobne.
Ak si vyberiete vhodne, zabránite poškodeniu vášho prijímača, spotrebiča.
Nezabudnite. Musíte mať naištalovanú kompletnú ochranu, inak nebude účinná. Teda je potreba do svojej rozvodnej skrine domontovať ochranu B+C. Jej výstup je potrebné pripojiť na hlavnú uzemňovaciu lištu (EPS). Ak to nie je možné, je treba preskúmať možnosti ak sa rozv.skriňa nachádza na múre na ktorého druhej strane je možné vyviesť uzem.svorku napr. do zeme pribitou tyčou a pod. je potreba to urobiť.
Ak sa to nedá, je možné zhodnotiť stav prívodného vedenia a prípadne priviesť dodatočné uzemnenie do rozvodnej skrine aj inak. A následne k nemu pripojiť uzemňovaciu lištu rozvodnej skrine a tiež prepäťovú ochranu.
Pre bližšie informácie nás neváhajte kontaktovať.
© 2010-2015 Created by Feltech - Page system for own using.